banner8

banner28

Şehit Padişah Bursa’daki kabri başında anıldı

Osmangazi Belediyesi, şehit padişah Sultan Murad Hüdavendigar Han’ı şehadetinin 634. yıl dönümünde kabri başında dualarla andı.

GÜNDEM 09.07.2023, 00:37 09.07.2023, 00:43
Şehit Padişah Bursa’daki kabri başında anıldı

Balkan Fatihi Osmanlı Sultanı 1. Murat Hüdavendigar Han, Osmangazi Belediyesi tarafından 17 yıldır her ölüm yıl dönümünde Kosova’daki ve Bursa’daki kabri başında düzenlenen törenle dualarla yâd ediliyor. Osmangazi Belediyesi Haziran ayında Kosova’daki kabri başında düzenlediği törenle Sultan Murad Hüdavendigar Han’ı dualar anmıştı. Kosova’daki programın ardından şehit padişah için Çekirge semtindeki kabri başında da anma töreni düzenlendi.

Anma programına, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fethi Yıldız, meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. Şehit padişahın kabri başında edilen duaların ardından program mehter takımı ve kılıç kalkan ekibinin gösterileriyle başladı.

Törende konuşan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, şehit padişah Sultan 1. Murad Hüdavendigar Han’ı 634’üncü ölüm yıl dönümünde Kosova’daki programın ardından Bursa’da da dualarla andıklarını belirtti. Sultan Murad’ın 1389’da Kosova’ya giderek Balkan coğrafyasına barışı, kardeşliği, huzuru ve sevgiyi götüren padişah olduğuna dikkat çeken Dündar,

“Sultan Murad Hüdavendigar Han, devlet idaresi ve fikirleriyle o bölgeye barışı yerleştirmiştir. Balkanlara hakimiyeti sağlamayla birlikte bölgenin gelişmesine ciddi katkılar sağlamıştır. Yapılan fetihle birlikte o bölgeler modern bir şehir ve devlet haline gelmiştir. Sultanımızın o gün açmış olduğu yol Osmanlı Devleti’nin felsefesi olmuştur. Bugün dünya ateş çemberi, her yer kan ve gözyaşı. Sultan Murad o bölgeye gittiğinde insanların güvenliğini tesis etmiş, onların huzur ve barış içerisinde yaşamasını teminat altına almış insanların dinine, inancına ve milliyetine karışmayarak huzur içinde yaşamalarını sağlamıştır” dedi.

“ECDADIMIZIN İZİNDEN GİDİYORUZ”

Bugün Afrika, Asya ve Ortadoğu’da toplumlar arasındaki küçük bir ayrıntıyı sorun haline getirerek toplumların birbirine düşman edildiğini belirten Başkan Dündar, “Egemen güçler o bölgelerde kendi menfaatleri çerçevesinde politika yürütüyorlar. Bizler bugünün dünyasına mesaj olarak Osmangazi Belediyesi, olarak 17 yıldır Sultan Murad Hüdavendigar Han’ı Kosova’daki türbesi başında törenle anıyoruz. Biz sadece bu törenlerle Sultan Murad Hüdavendigar Han’ı anmıyoruz. 2016 yılında Uluslararası Murad Hüdavendigar adını vermiş olduğumuz Anadolu İmam Hatip Lisesi ile bu düşünce ve felsefeyi, tüm dünyaya yayıyoruz. Bu okulda 85 farklı ülkeden öğrencilerimiz eğitim görüyor. Dünyanın farklı ülkelerinden gelip okulumuzda okuyan öğrencilerimiz almış oldukları felsefeyi, ülkelerine götürerek oralara yayıyor. Huzur ortamını bu sayede dünyaya yayıyoruz. Bizler ecdadımızın izinden giderek onların mirasına sahip çıkıyoruz. Bizim bu düşüncemiz dünyaya dalga dalga yayılarak bu milletin tekrar ayağa kalmasına vesile olacaktır diye düşünüyoruz. Ülkemizin üzerinde ne hesaplar yapılırsa yapılsın kadim medeniyetin bekçisi ve mirasçısı bizler buradan daha yüksek bir ses ile bu mesajı veriyor ve bunu insanlık adına yapıyoruz. Tüm güç dengelerinin değiştiği dünyanın yeniden şekillendiği bir süreçten geçerken bölgede güçlü ve lider ülke olarak Türkiye Yüzyılı ülküsüyle geçmişte olduğu gibi gelecekte de şehirleri imar eder gibi barış huzur ve adaleti tesis edeceğiz inşallah. Şehitlik isteyen ve şehitlik nasip olan padişahımızın Sultan Murad Hüdavendigar Han’ı bizlere geniş ufuklar açan tüm padişahlarımızı, devlet adamları ve büyüklerimizi rahmet ve minnetle anıyorum” diye konuştu.

Yorumlar (0)
34°
açık
banner24