banner8

banner28

Bursa Karacabey, topraksız tarımla örnek olacak

Bursa Karacabey, topraksız tarımla örnek olacak. Geçmişten bu yana ülkemizin en önemli tarım kentlerinden biri olan ve Karacabey Belediyesi’nin 3T vizyonu çerçevesinde örnek girişimlerin ve projelerin hayata geçirildiği Karacabey’de, tarımda yenilikçi uygulamalar tüm hızıyla devam ediyor.

GIDA - TARIM 13.03.2021, 15:14 19.04.2022, 05:58
Bursa Karacabey, topraksız tarımla örnek olacak

Bursa Karacabey, topraksız tarımla örnek olacak.Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, Harmanlı Mahallesi’nde kapalı bir alanda kurdukları sistemle topraksız tarım yapan serayı ve işletmecileri ziyaret etti. ‘Nerede Tarım Orada Varım’ diyerek, tarımla ilgili hassasiyetlerini her fırsatta dile getiren Özkan, bu uygulamanın gelecek nesillere örnek bir proje ve kazanç kapısı olabileceğinin altını çizdi.

ALTERNATİF ÜRÜN ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Başkan Özkan, topraksız tarım yapılan seraya gerçekleştirdiği ziyarette yaptığı açıklamada, “Tarım ve hayvancılığın başkenti olarak nitelendirilen Karacabey’de, alternatif ürün çalışmaları devam ediyor. İlçemizde pek çok ürün yetiştirilmekle birlikte, Harmanlı Mahallemizde kapalı alanda, serada, topraksız tarım uygulamasını Yusuf Arı isimli girişimcimiz gerçekleştirmiş vaziyette. Akdeniz marulu ile normal marullar, bu yeni sistem ile üretilmekte. Biz, bu çalışmaların başarılı olmasını temenni ediyoruz. Kendi aile eşrafından Ziraat Mühendisi Yasemin Arı ile eşi Mücahit Arı’nın kontrolünde bilimsel olarak yapılan bu çalışmalar, inşallah bölgemize örnek olacak bir çalışma haline gelecek. Topraksız tarım uygulaması kapalı serada gerçekleşiyor. İnşallah olumlu sonuçlar diğer üreticilerimizle, müstahsillerimizle paylaşıldığı takdirde, bunlar vatandaşlarımıza örnek olacak ve yeni bir gelir kapısı kendiliğinden oluşmuş olacak. Biz, üreticilerimize bereketli ve bol kazançlar diliyoruz” dedi.

AVRUPA’DA GÖRDÜ, KARACABEY’DE UYGULAMAYA ALDI

Sera sahiplerinden Yusuf Arı ise yaptığı açıklamada, “Bu topraksız tarım işini oğlum başlattı. Avrupa’da gitti, gördü bu sistemi. ‘Ben bunu yapacağım’ dedi. Bizden yer göstermemizi istedi ve işin başına çocuklar geçti. Biz hiç karışmadık. Tüm projesini kendisi çizdi, sistemi kendisi sağladı. Biz de altyapı, güvenlik gibi desteklerle onlara destek oluyoruz” dedi.

ÜLKEMİZE KATKI SAĞLAYACAK

Mahalle Muhtarı Erdem Çolak da yaptığı açıklamada, “Başkanımızın dediği gibi ‘tarımın önderi’, ‘tarımın lideri’ şehrimizde, tarımın lokomotifi ise Harmanlı Mahallemiz. Biz bununla gurur duyuyoruz. Topraksız serada üretim çok değerli. Ziraat Mühendisi Yasemin Arı, eşi ile birlikte Avrupa’da gördükleri sistemin aynısını mahallemizde uyguladı. Kendileri üretim ve pazarlamayla ilgileniyor. Babalar da buranın güvenliğini sağlıyor. İnşallah gelecek olan genç nesillerin de bilimsel, daha az alanda, daha verimli ürünlerle ülkemize katkı sağlayacağına inanıyoruz. Kardeşlerimize hayırlı olsun, ziyaret eden başkanımıza da teşekkür ederiz” diye konuştu.

Yorumlar (0)
27°
açık
banner24