banner8

banner28

Masal Gününün Konuğu Başkan Taban Oldu

Türkiye ve Azerbaycan ortaklı “Bana Bir Masal Anlatsana” adlı eTwinning projesi kapsamında TOKİ Mehmet Akif Ersoy İlkokulu 4/E sınıfı öğrencileriyle bir araya gelen Belediye Başkanı Alper Taban, minik dinleyicilerine “Üç Öküz” adlı masalı anlattı.

DİĞER 07.04.2021, 15:30
Masal Gününün Konuğu Başkan Taban Oldu

Şakir Lakşe İlkokulu Öğretmenlerinden Rabia Yılmaz Derin ve TOKİ Mehmet Akif Ersoy İlkokulu Öğretmenlerinden Murat Derin’in kuruculuğunu yaptıkları, Türkiye ve Azerbaycan ortaklı “Bana Bir Masal Anlatsana” adlı eTwinning projesiyle masal dolu günler geri geldi. Anadolu Masallarının ele alındığı projede, Türkiye ve Azerbaycan'dan 11 öğretmen ve 350 öğrenci yer alıyor. Proje sayesinde Anadolu masalları çocuklar tarafından öğreniliyor ve kültürümüze ait masal kahramanları tanınıyor. Okullarda yürütülen bu proje ile Anadolu Sözlü Edebiyatının vazgeçilmez bir parçası olan masalların okunmasının, anlatılmasının ve dinlenmesinin yaygınlaştırılmasını amaçlanıyor. Bu proje ile aileler çocuklara masal anlatmanın önemini kavrayacak, çocuklar ise doğru masal anlatabilme becerisinin yanında kendi masallarını da yazmayı öğrenecekler. Proje ile 6-11 yaş arası öğrencilerin masallara olan ilgisinin arttırılması hedeflenirken, yaklaşık 4 ay sürecek projeye Başkan Alper Taban da masal anlatımıyla destek verdi. Belediye Başkanı Alper Taban, bugün TOKİ Mehmet Akif Ersoy İlkokulu 4/E sınıfının konuğu oldu. Okulun kütüphanesinde proje kapsamında öğrencilere "Üç Öküz" adlı Anadolu masalını anlatan Başkan Taban’ı, öğrenciler ilgiyle dinledi.

ÇOK KIYMETLİ BİR PROJE

Okul kütüphanesinde öğrencilere masalını anlatan Başkan Taban, ardından kısa bir açıklama da yaptı. Kıymetli bir projenin gerçekleştirildiğini kaydeden Taban, “Bu proje bize ilk geldiğinde ben çok kıymetli buldum. Çünkü bizim gerçekten birbirinden kıymetli masallarımız var, Anadolu masallarımız var. Bu masallar anlatılmadıkça unutulmaya yüz tutuyor. Özellikle gelişim çağında olan evlatlarımızın bu masalları dinlemesinde gerçekten çok ciddi yarar olduğunu düşünüyorum. Bol bol kitap okumanızı istiyoruz, hikayeler, masallar okumanızı arzu ediyoruz. Tabi ki okulda eğitiminizi almaya devam edeceksiniz, öğrenmeye devam edeceksiniz, kendinizi yetiştirmeye, geliştirmeye devam edeceksiniz. Bunu yanı sıra büyüklerimizin ve yetişkinlerimizin de artık unutulmaya yüz tutan masal anlatma olayını artık onlara tekrar yeniden geriye döndürebilir miyiz? Herkes birden fazla masal öğrensin, çocuklarımızın gerek uykuya dalarken gerek dinlemek istediği her alanda onlara bu masalları anlatmalarını istiyoruz. Çünkü çok güzel hikayeler, içerisinden çıkarılacak fikirler ve dersler var. Ben projenin de bu minvalde çok kıymetli olduğunu düşünüyorum. Tabi bu sadece İnegöl’ümüzü, Bursa’mızı ilgilendiren bir proje değil. Bu kapsam içerisinde olan tüm paydaşlarımızın da bunu yaşatması anlamında güzel bir fırsat doğdu. Ben emeği ve katkısı olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

KİTAPLAR ARKADAŞINIZ OLSUN

Öğrencilere tavsiyelerde de bulunan Taban, “Kitaplar sizlerin birer arkadaşınız olsun. Başucunuzda mutlaka bir kitabınız bulunsun. Canınız sıkıldığında, moraliniz bozulduğunda dahi sizi başka dünyalara alıp götürecek, o içinde bulunduğunuz sıkıntılardan çekip kurtaracak olan bir dosttur kitap. Okumaya ve okuduklarınızı birbirinize tavsiye etmeye bakın” şeklinde konuştu.

Masal etkinliği sonunda Başkan Taban, öğrencilere kitap hediye etti.

Yorumlar (0)
27°
açık
banner24