banner8

banner28

İnegöl Belediyesi’nden görme engellilere çağrı

İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, Akıllı Baston projesinden faydalanmak isteyen şehrimizdeki tüm görme engelli vatandaşların Çözüm Merkezine başvurarak kayıt yaptırması için çağrıda bulundu. Taban, görme engelliler için geliştirilmiş dünyanın en yenilikçi çalışmalarından biri olan akıllı bastonun görme engelli bireylerin hayatını ciddi oranda kolaylaştıracağını söyledi.

DİĞER 26.03.2021, 17:22
İnegöl Belediyesi’nden görme engellilere çağrı

İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban’ın göreve gelmesinin ardından Akıllı Şehir olgusu üzerine üretilen projeler kapsamında, görme engelli vatandaşların hayatını kolaylaştıracak Akıllı Baston projesi için de çalışmalar başlamıştı. Görme engelli bireylerin şehirde kolaylıkla hareket etmesini sağlayacak, akıllı telefonlarla entegre olarak sesli ve titreşimli komutlarla engelli bireylerin gören gözü olacak proje için Belediye Başkanı Alper Taban görme engelli vatandaşlara çağrıda bulundu. Akıllı Baston uygulamasından faydalanmak isteyen vatandaşların Çözüm Merkezine başvurmaları gerektiği ifade edildi.

AKILLI BASTON NEDİR, NASIL KULLANILIR?

Konuya ilişkin açıklama yapan Başkan Alper Taban, Akıllı Baston projesinin görme engellilerin özgürlük alanlarını genişletmek için tasarlanmış bir proje olduğuna vurgu yaptı. Geliştirilen akıllı bastonun günlük yaşamda engelleri algılayarak uyarıda bulunabildiği, göğüs ve baş hizasında önüne çıkabilecek tabela, direk, ağaç dalı gibi engelleri kolaylıkla algıladığı ve uyardığı, aynı zamanda akıllı telefonla bağlanabilme özelliği sayesinde Bluetooth ile cep telefonundaki akıllı baston uygulamasına bağlanabildiğini kaydeden Taban, “Mobil uygulamalarla entegrasyonu da diğer önemli özellik olarak karşımıza çıkıyor. Google Maps bunun ilk örneklerinden biri. Şarj ile çalışan Akıllı Baston, engelli bireylerimizin günlük yaşamını oldukça kolaylaştıracak. Engelleri ultrasonik sensör ile algılayan baston, titreşim motoruyla kullanıcıyı uyarıyor. Mobil uygulamaya entegre olan uygulamaların sağladığı servisler baston üzerinde bulunan touch pad ile telefonu cebinden çıkarmadan kontrol edilebiliyor. Bu Akıllı Baston, görme engelliler için geliştirilmiş dünyanın en yenilikçi akıllı bastonudur” dedi.

“TÜM GÖRME ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZI BELEDİYEMİZE DAVET EDİYORUM”

İnegöl’de ikamet eden tüm görme engelli bireylere Akıllı Baston temin edileceğini ifade eden Belediye Başkanı Alper Taban, “Vatandaşlarımızdan ricamız, Akıllı Bastondan faydalanmak istiyorlarsa İnegöl Belediyesi Çözüm Merkezimize gelerek kayıt oluştursunlar. Yanlarında kendilerine yardımcı olabileceklerini düşündükleri bir yakınlarıyla kimlik ve engelli raporlarını da getirmeleri durumunda, kayıt alınacak. Böylece en kısa sürede akıllı bastonları temin edilerek kullanım için kısa bir eğitim de verilip teslim edilecek. Ben buradan tüm görme engelli vatandaşlarımızı Akıllı Şehir çalışması kapsamında vatandaşlarımızın yaşamını kolaylaştıracak Akıllı Baston uygulamasına dahil olmak için Belediyemize davet ediyorum” açıklamalarında bulundu.

Yorumlar (0)
27°
açık
banner24