banner8

banner28

Hüseyin Yurttaş’a BUYAZ Şiir Onur Ödülü

Nilüfer Belediyesi ile Bursa Yazın ve Sanat Derneği iş birliğiyle düzenlenen etkinlikte Dünya Şiir Günü kutlandı. Çevrim içi düzenlenen etkinlikte, şair ve yazar Hüseyin Yurttaş’a, BUYAZ Şiir Onur Ödülü verildi.

DİĞER 23.03.2021, 16:32
Hüseyin Yurttaş’a BUYAZ Şiir Onur ÖdülüDünya Şiir Günü, Nilüfer Belediyesi ile Bursa Yazın ve Sanat Derneği (BUYAZ) tarafından düzenlenen çevrim içi etkinlikle kutlandı. Etkinliğe Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Yıldız, BUYAZ Başkanı Süreyya Akçay ile çok sayıda şair ve şiirsever katıldı. Dünya Şiir Günü etkinliği, şair Fadime Erezer’in Dünya Şiir Günü Bildirisi’ni okumasıyla başladı. 2021 PEN Şiir Ödülü sahibi Erdal Alova’nın kaleme aldığı bildiride, “ ‘İnsan ozanca şairane barınır bu dünyada' der büyük Alman şair Hölderlin. Bir tek satır yazmayan, şiir sanatından haberi olmayan insan teki ‘ozanca yaşar”. Teknolojinin, sömürünün, gözü doymazlığın bütün saldırılarına karşı doğadan, her zaman ağır basan yaşam güdüsünden, insanoğlunun barışçıl yöneliminden kopmama çabasıdır bu. Şair dediğimiz insan teki bütün bu olağanüstü deneyimi dile getiren sanatçıdır. Tıpkı hem suda hem karada yaşayan bir kurbağa gibi. Dünya şairleri susmadıkça, gerçekçilikten kopmadıkça, bu haksız yanılsama, bu amansız saldırı ortadan kalkacak, Şiirin gümrah sesi insanoğlunun her türlü yabancılaşmadan kurtulduğu, kendine yeniden kavuştuğu o yeni Altın Çağ’a dek sürecek. Ondan sonra da yeni arayışlarla varoluşunu sürdürecektir” ifadelerine yer verildi.

BUYAZ Başkanı Süreyya Akçay da yaptığı konuşmada şiirin dünyanın üzerindeki kara bulutlara rağmen taze ve doğallığını koruduğunu belirterek, etkinliğe katılanlara teşekkür etti. Akçay, “Şiirin birleştiriciliği, kuşatıcılığı ve büyücülüğü her zaman var olsun. Şiir dostları sevginiz tutkunuz hiç eksilmesin” dedi.

Etkinlik, onur ödülü konuğu olarak katılan Hüseyin Yurttaş ile Süreyya Akçay ve Şaban Akbaba söyleşisiyle devam etti.

Ödüle layık görenlere teşekkür eden şair ve yazar Hüseyin Yurttaş, “Bu ödüller emeklerin değerini bulduğunu gösteriyor. Benim için çok değerli bir ödül. Emeği geçenlere yürekten teşekkür ediyorum. Ben edebiyata şiirle başladım. Çocuk yaşlardan bu yana şiire merakım büyüktü. Şiir araştırmaları üzerine çok çalışmalar yaptım. Birçok kitap yazdım ve edebiyatta kendimce yer edindim. Edebiyatta geniş yelpazede çalışmalarım oldu. Şiiri hiçbir zaman küstürmedim ve baş tacım oldu. Şiir yüreğimdeki yerini biliyordu ve hiç alınganlık göstermedi benim dünyamda” sözleriyle duygularını dile getirdi.

Yaptığı çalışmalara da değinen Hüseyin Yurttaş, “Dergiler, yayınlar hayatımda hep bir parçam oldu. Şairin dünyaya tanıklığıdır şiir. Şiir akılda kalmalıdır. Şair ya da yazar ülkedeki tüm gelişmeleri yakından izlemeli. Gündemi yakından izlerse halkla daha iletişim içinde olur. Bu alışveriş yazarı da okuru da daha iyi besleyecektir. Bu güçlü bağların ortaya çıkmasını sağlar” diye konuştu.

Söyleşinin ardından şair ve yazar Hüseyin Yurttaş’a BUYAZ Şiir Onur Ödülü sunuldu.

Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Yıldız da etkinliğin sonunda yaptığı konuşmada , çevrim içi de olsa çok anlamlı bir etkinlik gerçekleştirildiğini ifade etti. Yıldız, “Bugünün amacı , farkındalık yaratmak ve evrensel şiir hareketlerine taze bir enerji sağlamak olarak değerlendiriliyor. Umarım pandemi sonrası yine yüz yüze bir araya geleceğiz. Hüseyin Yurttaş gibi değerli bir ismi etkinliklerimizde görmeyi diliyorum. Emeği geçen herkese Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem adına teşekkür ediyorum” dedi.

Yorumlar (0)
27°
açık
banner24