banner8

banner28

Beyaz bengal kaplanı yeni yuvası Gaziantep’te

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Gaziantep Doğal Yaşam Parkı’nın yeni üyesi, İstanbul Silivri’de bir villada kaçak olarak beslenirken yakalanarak koruma altına alınan albino Bengal Kaplanı yavrusu oldu. Yavruya Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in vatandaşlarla yaptığı mini anket sonucunda “Kartopu” ismi verildi.

DİĞER 19.04.2022, 10:03
Beyaz bengal kaplanı yeni yuvası Gaziantep’te

Türkiye’de tek olan ve kaplanlarda 10 bin doğumda bir rastlanılan albino özelliğe sahip olan 4 aylık beyaz kaplan yavrusu sağlık açısından uzmanlar tarafından gözlem altında tutuluyor.

Yavruyu Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 1’inci Bölge Şube Müdürlüğü, teknik ve personel imkanları bakımından vahşi hayvanların bakımına en uygun yer olan Gaziantep Doğal Yaşam Parkı’na getirerek tedavi ve bakımı için teslim etti.

Basın mensuplarına tanıtımının yapıldığı Gaziantep Doğal Yaşam Parkı’nın yeni üyesinin ismini Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve vatandaşlar koydu. Bu sene şehrin aldığı yoğun kar yağışı ve tüy renkleri vesilesiyle yavru kaplanın ismi Kartopu olarak belirlendi.

Büyükşehir Belediyesi’nin uzman veteriner ekipleri annesinden erken ayrılmak zorunda bırakılan yavrunun sağlıklı büyümesi için “kartopu”nu adeta el üstünde tutuyor.

BUZ MAVİSİ GÖZLERİ VE BEYAZ RENGİYLE GÖRENLERİ HAYRAN BIRAKIYOR

Koruma altına alınan ve sağlığı gün geçtikçe yerine gelen Kartopu, buz mavisi gözleri ve beyaz rengiyle ilgiyi kısa sürede kendine çekmeyi başardı. Kartopu’na ekiplerce şu anda az tavuk eti veriliyor, anne sütüne yakın olması için içeceği laktozsuz süte bıldırcın yumurtası sarısı konuluyor.

ŞAHİN: TÜRKİYE’DE Kİ BÜTÜN ÇOCUKLARI YENİ KARTOPUMUZLA TANIŞMAYA DAVET EDİYORUZ

Kartopu ile tanışması sonrası açıklamada bulunan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, şunları söyledi:

“Büyük bir heyecanla ailemizin yeni üyesiyle tanışmak için geldik. Ben de çok beğendim buz mavisi gözleriyle çok özel bir cins. Dünyada çok az bulunan türlerden bir tanesi. Bu aile kaplanları, aslanlarıyla yaklaşık 700 çeşidi olan çok özel bir aile. Binlerce çocuğumuz aileleriyle bu aileyi ziyarete geliyor. Böyle bir beyaz kaplanın burada olması buz mavisi gözleriyle ailemizi güçlendirdi. Daha önce gördüm diyen vatandaşlara gelin bir de Kartopumuzu görün diyoruz. Gelsinler buz mavisi güzel renklerini görsünler. Bu kaplan bu aileye inşallah uğurlu gelir. Çünkü bu aile çok üreten doğum oranlarıyla çok özel bir aile. Avrupa’da 3’üncü dünyada 4’üncü sıradayız çeşit ve sayıda. Herkesi, Türkiye’de ki bütün çocukları yeni Kartopumuzla tanışmaya davet ediyor ‘Şimdi Gaziantep’e gelme zamanı’ diyoruz.”

ÖZSÖYLER YAVRU KAPLANIN SON DURUMU HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Doğal Hayatı Koruma Daire Başkanı Celal Özsöyler, Kartopu hakkında bilgi vererek, “Bütün kan tahlillerini yaptık, genel durumları iyi biraz zayıf düşmüş. Sabah akşam beslenmesine dikkat ediyoruz. Anne sütüne yakın olması için sütün içine bıldırcın yumurtası sarısını koyuyoruz, mama ile takviye ediyoruz. Gün geçtikçe ağırlığı artıyor genel durumu düzeliyor. Gaz ve dışkılama sıkıntılarını çözüyoruz” diye konuştu.

Yorumlar (0)
34°
açık
banner24