banner8

banner28

Bursa, Filistin için tek yürek

Bursa Gönüllü Kuruluşlar Platformu tarafından düzenlenen “Kudüs’e Destek Yürüyüşüne” katılan Bursalılar, Filistin’de adeta soykırım yapan İsrail’i protesto etti. Yürüyüşe katılan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, ‘buzullarda 2 fok balığı ölüyor’ diye dünyayı ayağa kaldıranların Filistin’de yaşanan soykırıma karşı sağır ve vurdumduymaz olduğunu söyledi.

DİĞER 20.05.2021, 16:42
Bursa, Filistin için tek yürek

Bursa Gönüllü Kuruluşlar Platformu tarafından Kudüs’e Destek Yürüyüşü düzenlendi. Ulu Cami önünde toplanan yüzlerce Bursalı, ellerindeki dövizler ve attıkları sloganlarla İsrail’e lanet yağdırdı, Filistin’in yalnız olmadığını haykırdı. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve Bursa Gönüllü Kuruluşlar Platformuna destek veren sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin de katıldığı yürüyüş 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda sonlandı. Burada basın açıklaması yapan Bursa Gönüllü Kuruluşlar Platformu Başkanı İbrahim Güney, zalim İsrail’in dünyanın gözü önünde Filistin’e bomba yağdırmaya devam ettiğini vurguladı. Güney, “Cumhurbaşkanımız ‘dünya beşten büyüktür’ dediğinde belki pek bir şey anlamamıştık. Ama şimdi çok iyi anlıyoruz ki söz konusu Müslümanlar olunca, mazlumlar olunca Birleşmiş Milletler (BM) sadece alfabedeki iki harften ibaretmiş” dedi.

FİLİSTİN YALNIZ DEĞİLDİR

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da İsrail’in 10 yıllardır süren işgal, katliam ve insanlık dışı faaliyetlerinin Ramazan ayından bu yana şiddetli bir şekilde devam ettiğini hatırlattı. Filistin’in, bazı batılı ülkelerin de yanlı tutumu sebebiyle zorlu süreçlere maruz kaldığını dile getiren Başkan Aktaş, “İsrail’in arkasına aldığı güçler sayesinde uyguladığı kural tanımaz tutum, zaman zaman katliama dönüşüyor ve dünyanın gözü önünde Filistin halkının üzerine orantısız bir güç uyguluyor. Filistinli kardeşlerimizin tek hedefleri var: Bayrakları altında bağımsız bir Filistin’de özgürce yaşamak. Ve bu uğurda şimdiye kadar binlerce Filistinli toprağa verildi. İsrail’in en son 10 Mayıs’ta başlattığı saldırılarda şu ana kadar 58’i çocuk 34’ü kadın olmak üzere 200’e yakın Filistinli şehit oldu. 1250’ye yakın yaralı var. Onlarca bina yerle bir oldu veya kullanılamaz hale geldi. Buzullarda 2 fok balığı ölüyor diye dünyayı ayağa kaldıranlar Filistin’de yaşanan soykırıma karşı sağır ve vurdumduymazlar. Bir kez daha ve güçlü bir şekilde haykırmaktayız ki: İsrail dünyanın gözü önünde apaçık bir soykırım gerçekleştirmektedir. Buna asla sessiz kalmayacağız. Filistin ve Filistinliler yalnız değildir. Türkiye, Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde mazlumun yanında durmaya, hakkın, adaletin ve vicdanın yılmaz savunucusu olmaya devam edecektir” diye konuştu.

Bursa Gönüllü Kuruluşlar Platformu adına ortak bildiriyi okuyan Bursa İHH Başkan Yardımcısı Burhan Sayılgan ise İsrail’in Filistinlileri yurtsuzlaştırma çabası içinde olduğunu ve bütün dünyanın buna sessiz kaldığını vurguladı.

Yürüyüş, Filistin’deki katliam sona erene kadar 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda kalacak olan Filistin Kudüs Çadırı’nın açılışı ile sona erdi.

Yorumlar (0)
27°
açık
banner24