banner8

banner28

Bursa dağ ilçelerinin atıkları kontrol altına alınıyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Orhaneli ilçesine kazandırılan ‘Güney Bölgesi Evsel Katı Atık Aktarma İstasyonu’nda çalışmalar tamamlanma aşamasına geldi.

DİĞER 04.06.2021, 17:31
Bursa dağ ilçelerinin atıkları kontrol altına alınıyor

Bursa’da altyapı ve çevre yatırımlarına öncelik vererek daha yaşanılabilir bir kent oluşturmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, ilçelerdeki vahşi çöp depolama alanlarının ıslahı konusunda önemli mesafe kat etti. Bursa genelindeki 29 vahşi çöp depolama alanından 25’ini kapatarak ilçelerdeki önemli bir çevre sonunu ortadan kaldıran Büyükşehir Belediyesi, Orhaneli ilçesinde evsel katı atık sorununun çözümü için başlattığı çalışmalarda artık sona geldi. Evsel nitelikli katı atıkların sağlıklı bir şekilde düzenli depolama alanına taşınması amacıyla Orhaneli ilçesine yaptırılan ‘Güney Bölgesi Evsel Katı Atık Aktarma İstasyonu’nda inşaat tamamlanırken, Ulaşım Dairesi Başkanlığı ekipleri tarafından alanda asfaltlama çalışmalarına başlandı. Son rötuşların da tamamlanması ile birlikte tesislerin önümüzdeki haftalarda kullanılmaya başlaması planlanıyor.

ATIK BERTARAFI ÇOK ÖNEMLİ

Bir şehrin gelişmişliğinin önemli göstergelerinden bir tanesinin de atıkların sağlıklı bir şekilde bertarafı olduğunu belirten Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Bursa ölçeğinde her gün yaklaşık 3 bin 500 ton evsel nitelikli katı atık oluşuyor. Kişi başına günlük yaklaşık 1 kilogram atık oluşturduğumuz şehrimizde, ilçe belediyeleri tarafından toplanan atıklar düzenli depolama alanlarında bertaraf ediliyor. Batı bölgesindeki ilçelerimizin evsel atıklarının düzenli sahalara getirilmesi için Büyükşehir Belediyemiz tarafından Mustafakemalpaşa ilçesine 2016 yılında Batı Bölgesi Katı Atık Aktarma İstasyonu yapılmıştı. Dağ ilçelerimiz için planlanan Güney Bölgesi Evsel Katı Atık Aktarma İstasyonunu da kısa süre içinde hizmete açmış olacağız. Böylelikle dağ ilçelerindeki vahşi çöp depolama sahaları da rehabilite edilecek ve bu sorun tamamen ortadan kalkmış olacak. Keles ilçemizdeki aktarma istasyonun da tamamlanmasıyla ile dağ ilçelerimizin tamamında atık sorunu tarih olacak” diye konuştu.

Yorumlar (0)
27°
açık
banner24