banner8

banner28

Balıkesir: BBB’den Erdek’e dev yatırım

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Erdek’e ileri biyolojik arıtma tesisi inşa ediyor. İhalesi yapılan ve çalışmaların başladığı 66 milyonluk tesisle, Erdek Körfezi’nde oluşan kirlilik önlenecek ilçenin atıksu ve kanalizasyon sorununa çözüm getirilecek.

DİĞER 23.03.2021, 12:55 23.03.2021, 13:27
Balıkesir: BBB’den Erdek’e dev yatırım

Erdek’i modern altyapıya kavuşturacak, bölgenin atıksu sorununa çözüme getirecek ve suyun kalitesini yükseltecek olan Erdek Kanalizasyon ve Atıksu Artıma Projesi’nin ihalesi gerçekleştirilerek çalışmalar Zeytinli Mahallesi Kurbağalıdere Bölgesi’nde başlatıldı. İleri Biyolojik Arıtma prosesli inşa edilecek olan atıksu arıtma tesisinin tamamlanmasıyla birlikte ilçede uzun yıllardır yaşanan kanalizasyon şebeke ve atık su bertaraf sorunları çözüme kavuşmuş olacak. Erdek Körfezi’ni kirlilikten kurtaracak olan tesisle birlikte Marmara Denizi’ni kirleten unsurlar da ortadan kaldırılacak.

KÖTÜ KOKU ORTADAN KALKACAK

62 bin 750 kişi kapasiteli ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi kapsamında; 61 bin 216 metre kanalizasyon şebeke ve terfi hattı, 2 bin parsel bacası, bin 231 muayene bacası, 5 adet terfi merkezi yapılacak. Kurulacak SCADA Sistemi ve Sürekli Atıksu İzleme Sistemi ile online olarak takip edilecek tesiste bulunacak Biyolojik Koku Giderim Sistemiyle de çevreye yayılarak insanı rahatsız eden kötü kokular ortadan kaldırılacak. 66 milyon TL’ye mal olacak Erdek Kanalizasyon ve Atıksu Arıtma Tesisi; BASKİ Genel Müdürlüğü ve İLBANK A.Ş. tarafından SUKAP kapsamında yüzde 50’si hibe, kalan yüzde 50’si ise kredili olarak yapılacak.

Yorumlar (0)
27°
açık
banner24