banner8

07.06.2022, 10:50 32

Bursa’da yok yok! Kültür, sanat, gezi ve hizmet…

Bursa belediyeleri klasik yatırım ve projelerin yanı sıra gençlere yönelik kültür sanat aktivitelerini hayata geçirmeye ve Bursalılar’ın gelenek ve göreneklerinden doğan kültürel değerleri de yaşatmaya devam ediyor.

Bir kentin yaşanabilir olmasını sağlayan en önemli konuların başında temizlik geliyor. Yaz aylarının gelmesiyle birlikte sivri sinekler, parklarda, günün stresini, yoğunluğunu ve yorgunluğunu atmaya çalışan insanların canını sıkabiliyor. Yukarıda bahsettiğim iki konuya da özen gösteren Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursalı vatandaşların çöp kokusuz ve sivri sineksiz bir yaz geçirmesi için yoğun çaba sarf ediyor.

Bursa’yı geleceğe taşıyacak projeleri hayata geçiren, temiz hava, temiz su ve temiz toprak prensibi ile daha sağlıklı bir çevreyi hedefleyen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, ilaçlama çalışmalarında kullanılacak amfibik araçla Nilüfer Çayı’na indi.
Başkan Aktaş, çalışmaları yerinde incelerken yaptığı açıklamada, ilaçlama çalışmalarının Tarım ve Peyzaj A.Ş.’ye geçmesiyle birlikte özellikle yaz aylarında önemli bir halk sağlığı sorunu olarak ortaya çıkan sinekle mücadele çalışmalarının 17 ilçede Tarım ve Peyzaj A.Ş marifetiyle tek elden yürütüleceğini söyledi.

Türkiye’nin dört bir yanından halk oyunları

Türkiye’nin dört bir tarafından göç alan Bursa, bu yapısıyla tam bir kültürel zenginlik örneği sergiliyor. Türkiye’nin bir özeti niteliğinde olan kadim kent halk oyunlarıyla da dikkat çekiyor. ‘Kurtuluş Destanı’ temasıyla Osmangazi Belediyesi Halk Dansları Topluluğu tarafından bu yıl 15’incisini düzenlenen ‘Saltanatın Adımları” dans gösterisi görsel şölen sundu. Minikler, Yıldızlar, Gençler, Üst Grup ve Master kategorilerinde toplam 180 dansçının sahne aldığı gösteride, dansçılar Bursa, Bilecik, Bitlis, Antalya, Artvin, Rize, Mardin, Adana ve Mersin gibi Anadolu’nun farklı bölgelerinden yöresel danslar sunarak salonu dolduran seyircilere adeta görsel bir şölen sundu. Programa katılan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, ‘Saltanatın Adımları’ adlı gösteri ile Anadolu’nun farklı yörelerine ait halk oyunlarını izleme fırsatı bulduklarını belirtirken, Osmangazi’de klasik belediyecilik hizmetlerinin dışında, düzenledikleri sosyal ve kültürel etkinliklerle hayatın her alanında var olduklarını söyledi.

Yıldırımlı gençler Bursa’yı keşfediyor

Bursa’da yaşayan ve büyüyen birçok öğrenci Bursa’nın tarihi eserlerini, önemli şahsiyetlerini bilemeyebiliyor, maddi imkansızlıklardan veya eğitiminden dolayı gezmeye vakit bulamıyor. Tam bu noktada hayata geçirdiği projeyle Bursa kültür turları düzenleyen Yıldırım Belediyesi ‘hizmette öncelik gençlerindir’ diyerek gençlere yönelik önemli projeleri hayata geçirmeye başladı. Yıldırım Belediyesi, ‘Yıldırım’ın Gençleri Bursa'yı Keşfediyor’ projesiyle ilçedeki liselerde eğitim gören öğrencileri yaşadıkları şehrin tarihi ve kültürel mekânlarını keşfeden turlara imza atıyor.

Bir şehrin tarihi ve kültürel mekanlarını keşfetmek, benimsek için görmek kadar, tarihi serüveni ve inşa ediliş hikayesini de bilmek çok önem arz ediyor. Yıldırım Belediyesi bu konuları da göz önünde bulundururarak öğrencileri profesyonel rehber eşliğinde, Ulucami, Yıldırım Bayezid Külliyesi, Emirsultan Cami ve Türbesi, Yeşil Türbe ve Yeşil Camii, Murat Hüdavendigar Camii ve Türbesi, Muradiye Külliyesi, Tophane, Osmangazi, Orhangazi Türbelerini keşfe çıkarıyor.

Yorumlar (0)
az bulutlu
banner24